Legg-Perthes kór
Legg-Calve-Pertes kórnak nevezzük kistestű kutyákban a combcsontfej nem fertőzéses eredetű elhalását és az ebből adódó klinikai tüneteket.
A betegség szinte kizárólag kistestű kutyákban alakul ki, általában egyoldali, de mindkét combcsontfej érintettsége is előfordulhat. A combcsontfej elhalásának oka egy vérellátási zavar kialakulása. Örökletes jellege nem egyértelműen igazolt.
Az 1 év alatti kutyákban a hátsó lábon jelentkező enyhe fokú sántaság az első tünet, mellyel a tulajdonos általában az állatorvoshoz fordul. A csípőízület passzív mozgatására, rotálására az állat fájdalmat jelez. Az első tünetek megjelenésekor végzett klinikai vizsgálattal a csípőízületi fájdalom általában már a betegség gyanúját felkelti, ezért az ízület röntgen vizsgálatát is elvégezzük. Sok esetben azonban a klinikai tünetek megjelenése és a röntgen tünetek megjelenése nem esik egybe, ezért az enyhe fokú sántasággal járó korai szakaszban a betegség nem egyértelműen diagnosztizálható.
Fontos, hogy betegvizsgálat során a kistestű kutyákra jellemző egyéb, a hátulsó végtagokon gyakran kialakult betegségeket egyértelműen kizárjuk (pl. patellaficam, szalagszakadás, egyéb fejlődési rendellenességek, stb.).
Ilyen esetben a 2-4 hét múlva elvégzett röntgen vizsgálat a Legg-Calve-Perthes kórt egyértelművé teszi.
A felvételen a combcsontfej csontos szerkezetének felbomlása, sok esetben a combcsontfej beroppanása látható.
Legg-Perthes kór - Műtét
A röntgen felvétellel egyértelműen diagnosztizált betegség műtéti ellátást igényel. A beavatkozás során az elhalt combcsontfejet eltávolítjuk, megszűntetve az ízületi fájdalmat. A gyógyulási folyamat során a csípőízület helyén egy laza kötőszövetes kapcsolat alakul ki (álízület, pseudoarticulatio), mely fájdalommentes mozgást biztosít a medencecsont és a combcsont között.
A műtétet követő időszakban - a varratszedés idejéig - az állat szigorú mozgáskorlátozását írjuk elő. Ezt követően a fokozatosság elvét betartva folyamatosan, először csak pórázon, majd szabadon jártatjuk, majd futtatjuk a beteget a műtétet követő 4 héten át.A betegek szinte minden esetben tünetmentesen gyógyulnak.
Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is: